ÖZBEKİSTAN - PAPFEN İPLİK FABRİKASI

Tekfen İş Numarası:

217

Yer:

Pap, Namangan Province, Özbekistan

İşveren:

Papfen J.S.C.*

* Tekfen & Özbekistan Hafif Sanayi Bakanlığı ortaklığıyla kurulmuştur.

Müteahhit:

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.

Tekfen Payı:

%100

Başlangıç:

01/12/1996

Bitiş:

29/05/1998

Özbekistan, tarihi “İpek Yolu” üzerinde kurulu, giysileri ile de ünlü, bir Orta Asya ülkesidir. Dünyanın ikinci büyük pamuk ihracaatçısı olan Özbekistan, pamuk endüstrisinde önemli değişim programı uygulayarak, 2005 itibarı ile, ülke pamuk üretiminin yarısını işleme kapasitesine sahip olmayı planlamaktadır.

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. tarafından üstlenilen proje, Özbekistan’daki Namangan’a bağlı Pap şehrinde, 21.000 m2 alan üzerinde beş binadan oluşan bir iplik fabrikasının ‘anahtar teslimi’ olarak inşasını kapsamaktadır.

Tekfen’in 60% oranında yatırımcı / işletmeci ortak olarak yer aldığı tesis, yıllık 5.600 ton ‘pamuk işleme’, 3.900 ton ‘iplik üretim’ kapasitesine sahiptir.

Tesisin tüm makina ve ekipmanı, Hermes garanti programı çerçevesinde, Tekfen’in Almanya’daki şirketi HBM – Hallesche Mitteldeutsche Bau AG tarafından sağlanmıştır.

Papfen İplik Fabrikası’ndaki tüm tesislerin devreye alınması, personel eğitimi ve üretim başlatma programları da, aynı proje kapsamında, Tekfen tarafından üstlenilmiştir.

Bugün, sözkonusu tesiste gerçekleştirilen yüksek nitelikli iplik üretiminin 80%’lik bölümü, yine Tekfen organizasyonu ile, Türkiye’ye ihraç edilmektedir.