Nisan 2009
Al Kufra-Tazerbo Su İletim Sistemi Projesi Hayata Geçiyor
Dünyanın en büyük insan yapımı su yolu

Tekfen İnşaat, Libya halkını suya kavuşturacak “Great Man Made River” (Büyük Yapay Nehir) projesinin Al Kufra-Tazerbo hattındaki çalışmalarına başladı. Ülkenin çöllük iç kısımlarından çıkartılan suyun Bingazi-Trablusgarp arasındaki Akdeniz sahil şeridine taşınmasını hedefleyen projeye Tekfen’in katılımı 2006 yılında gerçekleşti. Projenin Al Kufra-Tazerbo arasındaki bölümünün Tekfen tarafından inşa edilmesi yönündeki anlaşma 6 Haziran 2006 tarihinde Libyalı yetkililerle Tekfen İnşaat-TML Ortak Girişimi adına Taahhüt Grubu’ndan sorumlu Holding Başkan Yardımcısı Ümit Özdemir tarafından imzalandı.

“Great Man Made River” dünyanın en kapsamlı mühendislik projelerinden biri. Proje, Büyük Sahra Çölü’ndeki buzul çağından kalma yeraltı sularının günlük yaşamda ve tarımda kullanılmak üzere boru hatlarıyla Akdeniz sahilindeki büyük şehirlere ulaştırılmasını hedefliyor.

Tekfen-TML ortaklığının üstlendiği bölüm ise 380 km uzunluğundaki bir hattan oluşuyor. Bu hatta yerleştirilecek 7,5 metre uzunluğunda, 4 metre çapında ve her biri 72 ton ağırlığında 51 binden fazla dev boru, Tazerbo’daki kuyulardan elde edilen suyun Al Kufra’daki tüketim alanlarına ulaştırılmasını sağlayacak.

Aralık 2006’da fiilen hayata geçen projede 1.300 kişi görev yapacak. 500 milyon ABD doları büyüklüğündeki proje, Türk firmalarının Libya’da bugüne kadar aldığı en büyük taahhüt işi. Haul-road yapım işi, pompalama istasyonları ve sızdırmazlık testleri de yine Tekfen-TML’nin hizmeti kapsamında gerçekleştirilecek. Projenin 2011 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Çölde Çalışmak

Yaz aylarında sıcaklığın 65 derecelere ulaştığı, geceleri ise buz gibi bir havanın hakim olduğu çetin çöl koşullarında 380 kilometrelik bir su hattının inşasını gerçekleştirmek, Tekfen kadar onun çalışanları adına da önemli bir başarı öyküsü olacak. İş güvenliğine ve çalışma koşullarının iyileştiriİmesine öteden beri büyük önem veren Tekfen, çalışanlarına bu zor koşullarda en iyi şartları sağlayabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Boru hattı projesinin ana kampı Al Kufra’da bulunuyor. Bu kamp, projenin son ayağını teşkil edeceğinden şu anda sınırlı bir kapasiteyle çalışıyor. Tazerbo’da kurulan kampta ise 400-450 kişi barınacak. Kamptaki odalarda formenler 2 kişilik, işçiler ise 4 kişilik odalarda barındırılıyor. Çalışanların mesai saatleri dışındaki boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebilmeleri için kamptaki üç gazinoda televizyon ve çeşitli masa oyunları mevcut. Ayrıca tüm gün ücretsiz (alkolsüz) içecek servisi yapılıyor.

Çölde gündüzle gece arasındaki sıcaklık farkı çok olduğundan çalışanlara hem ince, hem de kalın kıyafetler getirmeleri tavsiye ediliyor. Aralık-mart ayları arasında hava sıcaklığı Türkiye’nin sonbahar mevsimindeki gibi olup gündüzleri sıcaklık ortalama 20 derece civarında seyrediyor. Yaz aylarında ise kavurucu sıcaklar başlıyor. Bu koşullarda çalışanların mutlaka şapka ve uzun kollu giysiler kullanıp yakıcı güneş ışınlarından korunmaları gerekiyor. Sağlık kontrolünü sağlamak için her kampta doktor ve ambulans bulunduruluyor.

Buzul Çağından Kalma Su Libya’ya Hayat Verecek
Çöldeki mucize

Yakın zamana kadar su ihtiyacını sınırlı kapasitedeki yeraltı su havzalarından ya da Akdeniz kıyısındaki tuz arıtma tesislerinden karşılamaya çalışan Libya, “Great Man Made River” projesiyle artık çölden şehre su taşıyacak. Büyük Sahra Çölü’nde keşfedilen su havzalarından elde edilen tatlı su, yaygın olarak tarımda da kullanılacak.

Ülkenin iç kısmındaki kurak alanlarda bulunan su kaynakları ilk kez 1953 yılında, çöldeki petrol araştırmaları sırasında keşfedildi. Yapılan araştırmalar, yerin altında toplanan suların büyük oranda 14-38 bin yıl öncesine, yani son buzul çağına ait olduğunu ortaya koyuyor. Libya’nın güneydoğusunda, Mısır sınırı boyunca uzanan Al Kufra havzası yaklaşık 350 bin km2’lik bir alanı kapsıyor ve 2 bin metre derinlikte büyük bir su rezervine sahip bulunuyor.

Kum fırtınalarının eşlik ettiği, gölgede 52, kumun üzerinde 66 dereceyi bulan sıcakta, her türlü fiziksel engele karşı koyularak gerçekleştirilecek çalışmalar için çölde Tekfen tarafından büyük bir yaşam alanı oluşturuluyor. Projeyi hayata geçirecek binlerce Tekfen çalışanı, sağlık ve güvenlik önlemleri düşünülerek hazırlanan mekânlarda konaklayacak.Sorumluluk ve Haklar| Gizlilik İlkeleri