HABER ARŞİVİ

2015

Tekfen, TANAP Projesi'nde...

Tekfen İnşaat, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi'nin 3. Lot'unu 565 milyon dolara üstlendi.

Azerbaycan'daki Şah Deniz-2 Sahası'ndan çıkarılacak doğalgazı Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden de Avrupa'ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında, kara kesimi boru hattı inşaatını gerçekleştirecek firmalar belirlendi. TANAP tarafından açılan 56 inç Kara Kesimi Lot 1, Lot 2, Lot 3 boru hattı inşaat ihalesi sonucunda, Lot 3 için Tekfen Holding'in bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat ile sözleşme imzalandı.

509 kilometre uzunluğundaki Lot 3'ün inşaatını, 565 milyon ABD doları bedelle üstlenen Tekfen İnşaat'ın projeyi 36 ayda tamamlaması planlanıyor.

TANAP, Türkiye'nin Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne'nin İpsala ilçesinde son bulacak.

TANAP Projesi kapsamında ilk gaz akışının 2018'de başlaması ve başlangıç için yıllık 16 milyar metre küp olacak taşıma kapasitesinin kademeli olarak önce 24 milyar metre küpe ve ardından 31 milyar metre küpe çıkarılması hedefleniyor.