SUUDİ ARABİSTAN - QUAD - 1 BORU HATTI AIN DAR & ŞEDGUM DENİZ SUYU ÇEVRİM SİSTEMİ

Tekfen İş Numarası:

284

Yer:

Ain Dar & Shedgum, Suudi Arabistan

İşveren:

Saudi Aramco

Müteahhit:

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.

Tekfen Payı:

%100

Başlangıç:

15/03/2004

Bitiş:

31/12/2005

Ain Dar ve Şedgum bölgeleri, Suudi Arabistan’ın en büyük ham petrol üretim sahası olan, Ghawar Petrol yatakları üzerindedir. Sözkonusu ham petrol üretim alanı, tek bir saha olmasına karşın, altı ana bölgeye ayrılmıştır; bunlar: Fazran, Ain Dar, Şedgum, Utmaniyah, Harad ve Haviyah bölgeleridir.

Tekfen bu bölgede 80’li yılların başından beri aktivitelerini sürdürmekte, petrol endüstrisi ve büyük çaplı altyapı projeleriinde önemli görevler üstlenmektedir.

78.2 km. uzunluğunda ve 56”çapındaki QUAD – 1 Boru Hattı, Qurayah Deniz Suyu Arıtma Tesisi’ni Ain Dar’daki (Su) Enjeksiyon Tesisi’ne bağlamaktadır. Kuzey Ain Dar Enjeksiyon Noktası 32.8 km.’lik 10” ve 30” çapında, Merkez Noktası da 4.3 km., 16” lik bir boru hattı ile sistemin önemli parçalarını oluşturmaktadır. Scraper Trap ve Surge Tankları’nın yer değişimi de aynı proje kapsamındadır.

TEKFEN yüksek kalite ve güvenlik standartlarında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Suudi Arabistan Petrol Şirketi’nin (Saudi Aramco) yeni bir projesini üstlenmekten gururludur.

* Ain Dar Şedgum, Suudi Arabistan’ın doğu (körfez) bölgesine yakın Ghawar Ham Petrol yatakları üzerindedir