KATAR - RAS LAFFAN - MESAIEED, ETAN GAZI İLETİM HATTI

Tekfen İş Numarası:

297

Yer:

Katar

İşveren:

Qatar Petroleum

Müteahhit:

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.

Tekfen Payı:

%100

Başlangıç:

04/07/2005

Bitiş:

06/07/2008

Ras Laffan Sanayi Bölgesi Katar’ın kuzey kıyılarında, başkent Doha’nın 80 km. kuzeyinde, Mesaieed ise başkentin 45 km. güneyinde kurulmuş bulunmaktadır.

Ras Laffan – Mesaieed Etan Gazı İletim Hattı Projesi, Katar’da Tekfen’in üstlenmiş olduğu ilk proje olması itibarı ile ayrı bir öneme sahiptir. Bilinen en büyük gaz sahalarından birine (Dolphin) sahip olan Katar, petrokimya alanında çok önemli projelere ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Qatar Petroleum, Chevron Phillips Chemical ve Atofina ortaklığı tarafından başlatılan büyük ölçekli petrokimya projeleri arasında HDPE ve Alfa Olefinleri, LLDPE ve bir Etan Gazı Krakeri bulunmaktadır.

Etan Krakeri, Ras Laffan Sanayi Bölgesi’nde kurulacak ve 1.3 milton ton / etilen üretim kapasitesine sahip olacaktır. Polietilen türevleri tesisleri, Q-CHEM ve QAPCO’nun Mesaieed’deki mevcut ünitelerinin içinde yer alacaktır. (Normal) Alfa Olefinleri ve HDPE Tesisleri 350.000 ton/yıl, LLDPE ünitesi ise 450.000 ton/yıl kapasitesi ile çalışacaktır.

Kraker’e iletilecek olan Etan Gazı yakın mesafedeki ‘EGU’ ve ‘Dolphin’ projelerinin karadaki (on-shore) tesislerinden temin edilecektir.

Tekfen, Ras Laffan – Mesaieed arasında 137 km’.lik ‘Etan Gazı’ İletim Hattı’nın inşaatını üstlenmiş bulunmaktadır. (Boru Çapı: 20” & 24”)*, İki yeni vana istasyonunun inşası ile mevcut dokuz vana istasyonunun kapasite arttırımı işleri de aynı kapsam içersinde yer almaktadır. Temmuz 2005’de başlayan sözkonusu projenin, 2007 yılının ortalarında tamamlanması planlanmaktadır. Bu tarihte başlayacak olan ‘iletim hattının bir yıllık bakım işleri de Tekfen’in sorumluluğunda olacaktır.

* (20" x 124 km & 24" x 13 km)