AZERBAYCAN - BATI BORU HATTI, AZERBAYCAN KESİMİ

Tekfen İş Numarası:

213

Yer:

Azerbaycan

İşveren:

AIOC, Azerbaijan International Operating Company

Müteahhit:

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş. - AZFEN Alliance

Tekfen Payı:

%50

Başlangıç:

28/04/1997

Bitiş:

15/03/1999

Bakü - Supsa Boru Hattı Projesi Azerbaycan petrollerini Karadeniz sahilindeki Supsa Limanı'na taşımak amacı ile yapılan Hazar Denizi Azerbaycan - Gürcistan sınırı arasında 20” x 444 km uzunluğunda FBE ham petrol boru hattının inşaatını kapsamaktadır.

Proje; Azerbaycan için 115.000 varil/gün kapasiteli Chirag sahası hampetrolünün Gürcistan üzerinden naklini sağlayan ana güzergahdır.

Önce rehabilitasyon çalışması olarak planlanan proje daha sonra bütünüyle yeni boru döşeme sistemine dönüşmüştür.

Proje kapsamında 335 kanal, 40 akarsu, 51 küçük dere, 15 nehir, 6 demiryolu, 32 delmeli ve 87 yarmalı yol geçişi gerçekleştirildi. 487 m uzunluğunda ve 2.5 m derinliğindki nehir geçişinde yarma metodu uygulandı.

Boruhattının Azerbaycan kısmı boyunca 31 x manuel, 3 x çek valf, 607 x test kazığı, 16 x ground bed, 16 x transformatör redresör ünitesi montajı yapıldı.

İnşaat sırasında maksimum iş gücü 805’e kadar yükseldi. İş gücü en yüksek noktada iken yapılan kaynak uzunluğu 3 km seviyesindeydi ve bunlarla ilgili tamir oranı hiçbir zaman %3’ü aşmadı.

Proje “Kayıp zaman olmadan 3 milyon adam saat çalışma / LTI” ödülü kazanarak Sağlık-Emniyet-Çevre konusunda da önemli bir başarı elde etmiştir.

Proje Organizasyon Planı’ndaki sorumluluklar Tekfen ve Azfen (Tekfen ve Azerbaycan Devlet Petrolleri Şirketi –SOCAR’ın Ortak Girişimi) arasında imzalanan ortaklık anlaşmasına uygun eşit olarak paylaşılmıştır.

Gürcistan sınırından Gence şehrine kadar olan kısım Tekfen tarafından üstlenilirken, Gence - Sangaçal bağlantı kısmı Azfen tarafından başarı ile tamamlanmıştır.