TÜRKİYE - TÜPRAŞ - İZMİT RAFİNERİSİ FCC REVAMP MONTAJ İŞLERİ PROJESİ

Tekfen İş Numarası:

368

Yer:

İzmit, Türkiye

İşveren:

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ)

Müteahhit:

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.

Tekfen Payı:

%100

Başlangıç:

06/03/2018

Bitiş:

19/05/2021

Projenin amacı TÜPRAŞ İzmit Rafinerisinde mevcut FCC Ünitesi’nin operasyonel performansını arttırmak için ihtiyaç duyulan yenileme (revamp) işinin mühendislik, satınalma ve yapım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesidir. Sözleşme dahilindeki iş, uygun iş gücü ve ekipman sağlanarak yer teslim tarihinden itibaren planlı ünite duruş süresi 180 gün dahil olmak üzere toplam 805 gün içerisinde tamamlanacaktır.

GENEL KAPSAM

Proje kapsamı ana başlıklar şeklinde aşağıda listelenmiştir:

Mühendislik İşleri: Projenin tüm mühendislik işleri işveren idare tarafından Tekfen Mühendislik A.Ş.’ye yaptırılmaktadır.

Satın Alma İşleri: Tekfen kapsamında olan ana proje malzemeleri rejeneratör, reaktör, orifice chamber, reactor stripper, yapısal çelik, boru, vana ve fittings’ler, expansion jointler, elektrik kablo tavaları ve kablolar, enstrüman kablo ve kablo tavalarıdır.

Fabrikasyon İşleri: Projede kullanılacak yapısal çelik ve borulama prefabrikasyon işleri Tekfen Ceyhan Çelik Yapı İmalat Fabrikası’nda, rejeneratör, reaktör ve orifice chamber ile reactor stripper ekipmanları Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş’nin Derince Ağır Makina İmalat Fabrikası’nda imal edilecektir.

Mekanik İşleri: Saha içi borulama ile işveren idare ve Tekfen tarafından sağlanan tüm ekipmanın montajı ve ekipman modifikasyonları işin kapsamındadır.

Elektrik ve Enstrüman İşleri: Topraklama, kablo tavaları ve kablo imalatları ile birlikte işveren idare tarafından sağlanan tüm enstrümanın montajı ve pano bağlantıları işin kapsamındadır.

İnşaat İşleri: Ünite içinde yer alan yeni reaktör yapısı temel altı fore kazık işleri, temel, yapı çeliği ve çeliküstü pasif yangın koruma kaplaması ile tamamlanmaktadır.

ANA İŞ MİKTARLARI

• Fore Kazık İmalatı: 94 adet, Ø 1000 mm X L=40 m
• Beton İmalatı: 4.800 m3
• Yapısal Çelik İmalatı: 1.700 ton
• Boru Montajı- Kaynağı: 90.000 WDI
• Regenerator Montajı: 204 ton
• Reaktör Montajı: 158 ton
• Diğer Ekipman Montajı: 374 ton
• Pasif Yangın koruma izolasyon: 8400 m2