AZERBAYCAN - SANGAÇAL TERMİNALİ ELEKTRO MEKANİK İŞLERİ VE DEPOLAMA TANKLARI

Tekfen İş Numarası:

207, 206, 202

Yer:

Bakü, Azerbaycan

İşveren:

AIOC, Azerbaijan International Operating Company

Müteahhit:

TEKFEN İnşaat ve Tesisat A.Ş. - Azfen J.V.

Tekfen Payı:

%85

Başlangıç:

03/04/1996

Bitiş:

25/09/1997

Azerbaycan Erken Petrol Taşıma Projesi, Hazar Denizi’ndeki Güneşli ve Çıralı sahalarında üretilen ham petrolü, Bakü’nün 50 km güneyindeki Sangaçhal Terminali’ne taşımayı amaçlamaktadır.

Tekfen bu proje kapsamında, önemli sorumluluklar üstlenmiş ve faaliyetlerini üç sözleşme altında tamamlamıştır:


1 - Sangaçhal Terminali Mekanik, Elektrik ve Enstrümantasyon İşleri (İş No: 207, 4.590.000 $)

Ekipman montajı ve bunların diğer ekipmanla bağlantıları, elektrik ve enstrümantasyon işleri, boya ve terminalin tamamlanması için gerekli diğer muhtelif işler de dahil olmak üzere bütün elektro-mekanik işler Tekfen’in iş kapsamında yer almıştır.

Tekfen’in sorumluluğunda olmayan inşaat işleri, diğer firmalar tarafından gerçekleştirilmiştir. Ekipman ve dökme malzeme işveren tarafından temin edilmiştir.

Projenin mühendislik çalışmalarını Brown & Root şirketi, sözleşme imzalandıktan sonra teknik danışmanlığını Fluor Daniel-İngiltere şirketi yapmıştır.


2 - Ham Petrol Depolama Tankları (İş No: 202, 6.603.700 $)

25.500 m3 kapasiteye sahip 4 yüzer tavanlı ham petrol tankının tasarım, mühendislik, tedarik, imalat ve montajı Tekfen tarafından yapılmış; tank temellerinin tasarım ve inşaat işleri diğer şirketler tarafından üstlenilmiştir.


3 - (Off-spec) Petrol Depolama Tankı (İş No: 206, 366.000 $)

Sangachal Terminali’ndeki 2.400 m3 kapasiteli (off-spec / standart dışı ürün) depolama tankının mühendislik, tedarik, imalat ve montajı Tekfen tarafından yapılmıştır. Tank temelleri, Tekfen’in iş kapsamı dışındadır.

Tanklarda kullanılan çelik malzemenin büyük bir bölümü Türkiye’den temin edilmiştir. Prefabrikasyon işleri SOCAR’a (Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi) bağlı SPS şirketine taşeron olarak yaptırılmıştır.