AZERBAYCAN - PROSES, KOMPRESÖR, SU HAZIRLAMA VE ENJEKSİYON PLATFORMU, DENİZÜSTÜ TESİSLERİ

Tekfen İş Numarası:

287

Yer:

CTS Fabrication Yard, Azerbaycan

İşveren:

AIOC, Azerbaijan International Operating Company

Müteahhit:

ATA konsorsiyumu (Amec - Tekfen - Azfen)

Tekfen Payı:

%53,6

Başlangıç:

20/09/2004

Bitiş:

04/01/2008

Tekfen, Azerbaycan’da, iddalı projelere imza atmaya devam ediyor.

PCWU / Proses ve Basınçlı Su Sistemi Projesi, Hazar Deniz’inde, Bakü açıklarında Azeri-Çıralı-Güneşli Sahaları Geliştirme Programı çerçevesinde, 13.500 mt.’luk bir denizüstü platformunun inşasını kapsamaktadır.

Bu çerçeve içerisinde; yakma bacası (flare), 1 adet köprü, 4 entegre katın (alt, zemin, açık ve üst katlar) karada imal edilmesi, montajı, testler, geçici kabul, devreye alma ve platformun yüklenmesi işleri yer almaktadır.

Tekfen bu projeyi, Azerbaycan’daki ortaklığı Azfen* ve petrol/gaz konularında önde gelen uluslararası inşaat şirketi, AMEC ile birlikte üstlenmiştir.

Malzeme temini, saha ve üretim tesisi inşaatı, kumlama ve boya işleri, izolasyon, ağır yük transferi, AMEC ile ortak yürütülen Kalite Kontrol Sistemi Yönetimi, ekipman montajı, elektrik işleri ve enstrümantasyon, testler ve devreye alma da aynı kapsamdadır.

Karbon çeliği, paslanmaz çelik, konstrüksiyon ve borulamada kullanılan duplex ve super duplex çelik imalatının büyük kısmı, Tekfen’in Ceyhan’daki Çelik Yapı Fabrikası’nda gerçekleştirilmektedir.

* Azfen, Tekfen’in Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi / SOCAR ile kurduğu bir ortaklıktır.